Skip links

Yazılım Nedir?

Yazılım; elektronik parçaların birbiriyle haberleşmesine yardımcı olarak kullanıcının iş süreçlerini kısaltan, iletişim sağlayan ve verimliliği arttıran çeşitli görevler için hazırlanmış programlara verilen addır. Yazılım nedir bilişim sektöründeki en kısa tanımı budur. Günümüzden en çok geliştirilen yazılım türleri; masaüstü yazılımlar, mobil yazılımlar ve web yazılımlardır. Bundan birkaç yıl öncesine kadar masaüstü yazılımlar yaygın olarak kullanılırken artık web yazılım ve mobil yazılım daha çok üretilmeye başlandı. Mobil ve web yazılımların hızlı yayılmasının sebebi; kolay bir biçimde kurulması ve kullanıcısına hızlı ulaşarak ihtiyaçları net bir biçimde karşılamasıdır. Yazılım eğitimi almak ve bu konuda kendinizi geliştirmek isterseniz iletişime geçebilirsiniz.

 

Yazılım Nedir Çeşitleri Nelerdir?

 

yazilim

Bilgisayarda kullanılan her türlü programa yazılım denir. Yazılım; temel olarak işletim sistemi yazılımları ve uygulama yazılımları olarak ikiye ayrılır. Genel olarak programlar kullanılacakları zaman çevre birimlerinden yani disklerden belleğe yani RAM’e yüklenir. Bilgisayarın çalışmasını sağlayan yazılım olan işletim sistemi bilgisayar açıldığı zaman otomatik olarak belleğe yüklenir. İşletim sistemi olmazsa bilgisayar açılmaz. İşletim sistemleri işlemcilere özgü olarak hazırlanır. Uygulama programları da işletim sistemlerine özgü olarak hazırlanır. Örneğin Windows 10 uyumlu programlar ya da XP uyumlu programlar gibi…

İşletim sistemi; bilgisayarın ilk açılma anından kapanana değin kullanıldığı sürece görev yapan ana yazılıma verilen addır. İşletim sistemi; ana ve yan belleklerin en verimli şekilde kullanılmasını, donanım birimleriyle iletişimini, çeşitli uygulama ve hizmet programlarının çalıştırılmasını sağlar. Günümüzde kişisel bilgisayarlarda genellikle Windows, MacOS ya da Linux işletim sistemleri kullanılır. Uygulama yazılımları ise belli konulardaki sorunların çözümüne yönelik olarak programlama dillerinden biri ile yazılmış programlardır. Uygulama yazılımları hangi işletim sistemine uygun olarak yazılmışsa o işletim sistemi altında çalışırlar. Farklı amaçlara uygun yüzlerce uygulama programı vardır. Örneğin; Microsoft Word, Microsoft Excel, Microsoft Powerpoint, Photoshop, Winrar, Flash, Oyunlar, Antivirüs Programları gibi…

Kullanım haklarına göre yazılım çeşitleri ise dörde ayrılır. Lisanslı yazılım; kullanabilmek için lisans hakkının satın alınması gereken programlardır. Demo yazılım; tanıtım amaçlı olarak bir süreliğine ücretsiz olarak kullanılabilen süre bitiminde ise lisans hakları satın alınmak şartı ile kullanılabilen yazılım çeşididir. Freeware yani ücretsiz yazılımlar ise kullanıcıdan ücret almadan internet ya da cd ile dağıtılarak kullanılan programlardır. Beta sürüm yazılımlar ise yazılımın ilk sürümündeki sistem testlerinden ve eksiklik testlerinden geçirilmeyi bekleyen programlardır.

 

Yazılım Nedir Ne İşe Yarar?

Yazılımların en büyük yararı, insanın çok değerli olan zamanını harcayarak yapacağı işlerin, bilgisayar ve benzeri makine sistemleri tarafından otomasyon ile yapılmasını sağlamaktır. Yazılım geliştirme, bu altyapıların bireysel ya da kurumsal müşterilere en çok kar getirecek ve iş süreçlerini mümkün olduğu kadar kısaltacak biçimde yapılması işlemine denir. İş sektörü analizi, rakip firma analizleri, şirketin ihtiyaç analizi ve geliştirme süreçleri dikkate alınarak hazırlanan yazılımlar, hem iş gelişimi hem de yapılan işlerden en yüksek verimin alınması adına son derece yararlı olur. Yapılan araştırmalara göre, ihtiyaç analizini doğru yapan ve uygun yazılımların hazırlanarak geliştirilmesine önem veren şirketler, kar oranlarını 5-15 kat arttırmaktadır.

Masaüstü yazılımlar; iş akışını hızlandırır. Personel kontrolü ile hatayı en aza indirir. İş yerinde çok iyi performans sağlanır ve şirketin hızlı büyümesini sağlar. Kargo takipleri ve sipariş takiplerinde kolaylık sağlar.

Web yazılımlar ise; işletim sistemi ve donanım rahatlığı sağlar. Birçok program dilinin kullanılmasına imkan tanır. Script diliyle kolay uyum sağlanır. Hiçbir yazılım, kurulum ve indirme işlemi gerektirmez. Mobil cihazlarda kullanım sağlar.

 

Yazılım Nedir Nasıl Yapılır?

Programlama aslında her cihaza ve sisteme uygulanabilir. Bilgisayarlar, cep telefonları, elektrikli araçlar ve beyaz eşyalara kadar her şeyde programlama vardır. Bir yazılım bir ihtiyaçtan ortaya çıkar. Bir problemi çözmek için isteğimiz doğrultusunda veriler girerek makine ile iletişime geçebiliriz. Kodlar sayesinde makine bize istediğimiz yaptırır. Yazılım yapılırken altı aşamalı bir süreç vardır. Problemin tanımlanması, gerekli analizlerin yapılması, programın tasarlanması, programın kodlanması, programın test edilmesi ve gerekli dokümantasyonun yapılmasıdır. Bir yazılım projesine başlamadan önce yöntemler belirlenir.

Problemin tanımlanması aşamasında programı tanımlamamız, istenenleri ve verilenleri analiz etmekle alakalıdır. Bu yazılım ile neyi amaçlıyorum? Sorusu sorulmalıdır.

Problem tanımlandıktan sonra sorunu çözmek için gerekli analizler yapılmalıdır. Yazılacak program kimler tarafından kullanılacak, bu kişiler hangi yaş grubundalar, bu kişilerin meslekleri nedir gibi soruları cevaplamak gerekir. Daha sonra maliyet analizi yapılmalıdır.

Programı tasarlamak için programlamanın akış diyagramını oluşturmak ve yazılacak kodlar için programın algoritması belirlenmelidir. Algoritma bir programı yazmak için kullanılan mantıki yoldur. Program kodlarının parçalar halinde yazılıp yazılmayacağının belirlenmesi gerekir. Ayrı fonksiyonları kümeleyip daha sonra birleştirilecekler planlanır. Kullanıcılar, input istiyor mu, program output verecek mi, random mı yapacak, fonksiyon sıraları ve kör noktada kalan mantık hataları burada düşünülmelidir. Böylece tasarım ortaya çıkar.

Program kodlaması yapılırken problemin tanımı, algoritma ve programlama dilinin kodları, projenin amacı göz önünde bulundurulur. Kodlama yaparken algoritma herhangi bir programlama diline uygulanabilir. Program tanımı ve tasarımına göre program kodlanır. En yaygın kullanılan C, C#, Java ya da Matlab programlama dillerinden birisini amacına uygun olarak seçebilirsiniz. Algoritma izlenerek kodlama yapılır. Kullanıcıdan gerekli verilerin alınması için bir kod yazılır. Bu verilerle fonksiyonun oluşması açısından bir kod daha yazılır daha sonra bu sonuç hem ekrana yazdırılır hem de farklı bir işlem yapılarak iletilir.

Kodlama aşaması bitince program çalıştırılır. Her zaman küçük hatalar çıkar. Özellikle syntax ve mantık hataları gibi kodlama hataları olur. Burada hata ayıklama süreci başlar. Hata ayıklama işleminden sonra yazılım tamamlanmış demektir.

Program artık çalışır haldedir. Son kısımda tüm yapılanları yazıya dökmek ileride geliştirmek ve satış yapmak için gereklidir. Bu kısım arşivde saklanır ve pazarlama için gereklidir.

🍪 This website uses cookies to improve your web experience.